Príroda

Najväčším mestským parkom v Košiciach je Mestský park založený v 60. rokoch 19. storočia medzi železničnou stanicou a centrom mesta. V 70. rokoch 20. storočia bol mierne redukovaný v prospech nových komunikačných spojení v predstaničnom priestore. V 90. rokoch v ňom bolo zriadené jazierko s umelým potôčikom a obnovený hudobný altánok. Rozsiahlou rekonštrukciou prešiel park v rokoch 2012 - 2013. Stará krytá plaváreň z rokov 1957 - 1961 na Rumanovej ulici bola prerobená na prvú Kunsthalle na Slovensku. Niekdajší secesný korčuliarsky pavilón z roku 1909 zrekonštruovali na bálový palác.

Druhý najvýznamnejší park sa nachádza v mestskej časti Barca, ktorý je chránenou zónou so vzácnymi drevinami. V roku 1998 v 7 hektárovom parku bolo obnovené južné jazierko s vodnou flórou.

Typom pozdĺžneho alejového parku je park na Moyzesovej ulici. Parky Komenského Východ a Západ sa nachádzajú po oboch stranách triedy Komenského.

Botanická záhrada UPJŠ Košice, založená v roku 1950, ponúka prehliadku tropickej a subtropickej flóry, dekoratívnej flóry a arboréta. V mestskej časti Dargovských hrdinov sa rozprestiera rozsiahly lesopark. Medzi mestskými časťami Západ a Sídliskom KVP sa nachádza borovicový háj.
MT: Anička

Odjakživa patrila Anička so známym prameňom gajdovky k najvyhľadávanejším oddychovým zónam Košičanov. Aj keď minulosťou zostali Gajdove kúpele a spomienkou na nich sú len zrúcaniny, park je stále magnetom. V neďalekom detskom areáli si golfový klub urdžuje už 11 rokov tradíciu 5-korunového vstupného s množstvom atrakcií pre deti. O zariadenie sa vzorne stará a každý rok ho obnovuje, aby sa návštevníci, najmä najmenší, cítili dobre. Nemusia si so sebou nosiť dokonca ani vedierká a formičky do piesku, lopty a rakety na stolný tenis. Tie im požičajú. K dispozícii sú im hojdačky, kolotoče, zablúdiť môžu za kamennými múrmi bludiska, posilniť si svaly na preliezačkach alebo si zahrať minigolf. Zaručene žiadna loptička na dráhe nezblúdi, pretože sú vynovené. Pri veľkých horúčavách sa dá schladiť v bazéniku. Po vyznačených cestičkách možno jazdiť aj na elektromotorkách. Otvorené je denne od 9. do 21. hodiny. Nechýba ani občerstvovací stánok. Chýbajú však ďalšie podobné areály pre Košičanov. Isto by nezívali prázdnotou.

MT: Čermeľské údolie

Vstupnou bránou do Čermeľského údolia je reštaurácia Baránok a bufet U ovečky. Potom už len pár metrov je vzdialená stanica unikátnej dopravy detskou železničkou ťahanou historickou parnou mašinkou Katka do neodmysliteľného centra v lesnom prostredí na Alpinku. Po jej trase je veľa odpočívadiel pre tých, ktorí si zvolili cestu pešo lesným chodníkom, ohnísk, ale aj skala pre začínajúcich horolezcov. Vystúpiť možno z vláčika aj v medzistanici. Jednotlivé objekty boli pred sezónou zrekonštruované. Zatiaľ im vandali neublížili. Kto si vyberie trasu Čermeľ-Bankov, dovedie ho do cieľa náučný chodník. Je kde si sadnúť i zajesť si niečo.

MT: Bankov

Na Dolnom Bankove je k dispozícii hotel, viac pre náročných. Dá sa tam najesť, ale aj občerstviť. Kto hľadá oddych v prírode, ešte si musí vyšliapať do kopca na Horný Bankov. Veľa možností síce neposkytuje, ale lákadlom je minigolfové ihrisko. V jeho areáli je aj bufet. Kto čaká, že sa tam niečo oproti vlaňajšku zmenilo, asi bude sklamaný. Kto si nebol zahrať ani predvlani, vyzerá to stále rovnako. Dosť ošumelo. Dráhy nie sú v najlepšom stave. S prižmúrením jedného oka a pri troche šťastia do jamky aj trafíte. Aj keď je pokosené, burine sa v kamenných kvetináčoch zjavne darí. Musíme sa uspokojiť iba s tým, že sme v prírode. Zdatnejší môžu pokračovať na Jahodnú - pešo alebo na bicykli. Snáď tam nájdu to, čo tu chýba.

MT: Alpinka

"Je to tu naozaj pekné, upravené, udržiavané, ale je ešte veľa možností na vylepšenie. Možno by tu bolo treba viac investovať. Pribudli aj nové veci, ale mohlo by to byť ešte lepšie," vyjadrila svoj názor na pripravenosť na sezónu jedna z výletníčok. V kotli pod zastrešeným ohniskom už vrel a rozvoniaval guláš, na ktorý sa zbiehali slinky. Záujemci si prístrešok za poplatok môžu prenajať.

Majiteľ reštauračného zariadenia sa stará nielen o stravu pre hladných rekreantov, ale aj o celý areál. Je pokosené, pribudli aj detské zariadenia, nové hojdačky. Príroda je prekrásna, takže nič nebráni tomu, aby tu ľudia trávili voľný čas. "K dispozícii sú ihriská na loptové hry, zatiaľ požičiavame len pingpongové rakety. Návštevníci majú možnosť opekať si v pripravených ohniskách. Poskytujeme celodenné stravovanie v reštaurácii, ale otvorené sú aj dva bufety s rýchlym občerstvením. Otvorená je aj perníková chalúpka, špeciálne pre mamičky. Môžu si v nej prihriať mlieko alebo kúpiť detské kašičky či prírodné šťavy. Cez víkend je vždy postavený hrad, v ktorom sa najmenší môžu vyšantiť dosýta a zahrať sa dá aj golf vždy od 8.30 do 18.30, dokonca so zľavou kvôli rekonštrukcii," dozvedeli sme sa od personálu reštaurácie.

Aj na vlastné oči sme sa mohli presvedčiť, že záujem o túto prímestskú oblasť je aj vo všedné dni. Nepochybne deti potešia okrem preliezačiek, dreveného hojdacieho koníka, ktorý začína svoju prvú sezónu, aj dve živé krotké ovečky a baranček. Zostanú tam počas celého leta. Sú živými "kosačkami" lúky a najmä pre potešenie. Konkurujú im aj králiky v klietke. Zvieratká sa tešia veľkému obdivu, ale cukríky im nechutia. Cez víkendy robia spoločnosť deťom aj kone.

MT: Všešportový areál

Aktívne oddychovať sa dá aj v meste. K jestvujúcim športoviskám onedlho pribudne vynovený športovo-zábavný areál pre deti a mládež na VŠA. Aj keď ho už školáci otestovali a jeho výstavba ešte pokračuje, už dnes je zrejmé, že si tam prídu na svoje športuchtiví mládežníci. Mestská časť Juh v spolupráci s USSK pripravila pre nich pestrú škálu vyžitia. Zámerom je, aby sa tam športovalo po celý rok.

"Okrem dopravného ihriska so semaformi, po ktorom sa jazdí na bicykloch a kolobežkách, je pripravené futbalové ihrisko, hneď vedľa minifutbalové, ktoré bude pokryté umelým trávnikom. V júli sa tu zorganizuje športové leto. Je tu ihrisko pre hokejbal, plážový volejbal, amfiteáter. Nechýba požičovňa bicyklov, športového náčinia. Terén sa upravuje pre plážový volejbal a plážový futbal, priestor je vyhradený aj pre korčuliarov. V zime tu bude klzisko. Pripravujú sa aj ďalšie ihriská, ale dokončené budú až v budúcom roku. K dispozícii sú hygienické zariadenia, sprchy, ale občerstvenie len z automatov. Do budúcna sa ráta s bufetom," previedol nás areálom správca Viliam Rác. Už aby to bolo. Vyzerá to sľubne.

Košická zoologická záhrada sa nachádza v prírodnom prostredí mestskej časti Košice - Kavečany. Celkovou rozlohou 288 hektárov je najväčšou zoologickou záhradou na Slovensku, nie však výstavnou plochou.S výstavbou zoo sa začalo v roku 1979 a pre verejnosť bola otvorená v roku 1986 na ploche 7 ha s 23 druhmi najmä karpatskej fauny. V súčasnosti tu žije viac ako 230 druhov zvierat, o. i. sa tu nachádza najväčšia voliéra na Slovensku (naučili tu lietať už niekoľko orlov, ktoré vyrástli v zajatí) a najväčší areál medveďa hnedého v strednej Európe (v roku 2002 sa podaril jedinečný chovateľský úspech, keď sa tu narodili medvedie pätorčatá, ktoré boli zapísané do Guinnessovej knihy rekordov).

Ako jediná zoo na Slovensku má vybudovaný botanický náučný chodník. Huculské kone, ktoré boli v roku 1996 zaradené do genofondu Slovenska. Huculské kone sú využívané nielen ako exponáty, ale tiež v hipodrome. Bola budovaná v rámci Akcie Z so zameraním na prevažne euroázijskú faunu. Koník.sk
Mestská časť Košice - Kavečany sa nachádza severozápadne od centra Košíc v nadmorskej výške 453 m n.m. Zastavané územie má rozlohu  500 hektárov, ostatná časť katastra cca 600 hektárov. Od mesta je oddelená záhradkárskou  oblasťou Suchá dolina. Vďaka prírodnej hranici si, aj napriek bezprostrednej blízkosti východoslovenskej metropoly ( 6 km ), zachovala vidiecky ráz. Dnes žije v Kavečanoch 1 235 obyvateľov.V obci aj sportovy rekraacny stredisko.
Vybavenie strediska

Trampolína 4-sieťová

Trampolína je v prevádzke od apríla do októbra.

Koliba

KOLIBA - ALTÁNOK

Ubytovanie

PENZIÓN POD HREŠNOU - UBYTOVANIE- hneď vedľa ZOO Košice

objednávky, rezervácie na tel. 0903 621 077, - NESKORÝ PRÍCHOD PROSÍME OHLÁSIŤ TELEFONICKY,,

Každá izba má SAT TV,WIFI   a vlastné sociálne zariadenie (sprcha, WC).
Jahodná - športovo rekreačné stredisko

História

Prvá zmienka o organizovanej turistike v okolí Košíc pochádza spred roku 1884, keď vznikla prvá masová turistická organizácia „Uhorský karpatský spolok“, ktorá združovala 361 členov, medzi inými aj 6 občanov Košíc, príslušníkov buržoázie a zámožnejších vrstiev. V roku 1884 sa vytvorila jej Košicko - abovsko - turnianska skupina, ktorá sa roku 1891 zmenila na „Maďarský turistický spolok“. Z neho sa postupne utvorilo niekoľko sekcií, medzi nimi aj košická sekcia. Jej členovia si za cieľ postavili turisticky sprístupniť horské hrebene najbližšieho okolia Košíc, vybudovať a vyznačiť turistické chodníky, studničky a pramene. Prvé značkované chodníky, v roku 1896, viedli z Košíc cez Bankov, práve na Jahodnú.
1918 Roku 1910 bola založená „Maďarská krajinská organizácia priateľov prírody“ a jej košická skupina, zásluhou ktorej sa spomína prvá chata na Jahodnej, chata „Otília“ z roku 1918. Bola postavená na svahu v blízkosti prameňa na kraji „hornej Lúky“ (terajšej zjazdovky), ktorá mala dobrú polohu na tejto Hrebeňovej ceste a bola aj dobrou lyžiarskou zjazdovkou. Postavili ju bratia Alexander a Gabriel Bárczayovi a pomenovali podľa svojej matky Otílie. Dvojpriestorová zrubová Poľovnícka chatka s krytou verandou slúžila turistom aj prvým Košickým lyžiarom. Na jeseň roku 1919 bola chatka vykradnutá a podpálená. Meno Otília sa však prenieslo na lúku na ktorej chatka stála.

Ovplyvnení rozvojom tohto športu vo Vysokých Tatrách. Prvé Lyžovanie na Jahodnej sa spomína v roku 1918, keď práve Novopostavenú chatu „Otília“ začali využívať prví lyžiari. Od Januára 1927 sa na Jahodnej konali lyžiarske preteky o Prebor stredných škôl východného Slovenska. 17. Januára 1937 Sa opäť na Jahodnej konali lyžiarske preteky brannosti, už s Dvomi jednoduchými mostíkmi na svahu zjazdovky, ktoré Umožňovali 30 m skoky. Koncom roku 1939 bola vybudovaná 27 km Dlhá lyžiarska cesta z Čermeľa cez Bankov, Jahodnú a Prednú Holicu až po Eriku. Prvý úsek lyžiarskej cesty z Košíc po Jahodnú stavali robotníci, druhý úsek od Jahodnej po Eriku Židia z pracovného tábora a vojnoví zajatci. Nová lyžiarska Cesta s 25 malými ochrannými prístreškami, chrániacimi pred Nepohodou a snehovou víchricou (zvyšky jedného dodnes existujú Na hrebeni medzi Zadnou holicou a Idanským sedlom) a lyžiarsky Mostík umožňujúci 35-40 m skoky projektoval Stanislaw Marusz a Slávnostne boli dané do užívania dňa 21. 2. 1943 v rámci 4. ročníka lyžiarskych pretekov v behu, zjazde a skokoch o putovnú cenu Košíc.


Vybavenie strediska


Multifunkčné ihrisko

Multifunkčné ihrisko v športovo-rekreačnom stredisku JAHODNÁ.

Detské ihrisko

Detské ihrisko v športovo-rekreačnom stredisku JAHODNÁ je vybavené šmýkačkami, pieskoviskom preliezkami a hojdačkami.
Trampolíny

Zábavnou formou zvýšte svoju kondíciu koordináciu a motoriku.

Služby

Relaxcentrum


Bazén

Príďte si zaplávať v krytom bazéne v športovo-rekreačnom stredisku JAHODNÁ iba 15 od Košíc.
Sauna

Sauna v športovo-rekreačnom stredisku JAHODNÁ
Vírivka

Beachcomber v športovo-rekreačnom stredisku JAHODNÁ
Masáže

Masáž v športovo-rekreačnom stredisku JAHODNÁ.
Príroda

Najväčším mestským parkom v Košiciach je Mestský park založený v 60. rokoch 19. storočia medzi železničnou stanicou a centrom mesta. V 70. rokoch 20. storočia bol mierne redukovaný v prospech nových komunikačných spojení v predstaničnom priestore. V 90. rokoch v ňom bolo zriadené jazierko s umelým potôčikom a obnovený hudobný altánok. Rozsiahlou rekonštrukciou prešiel park v rokoch 2012 - 2013. Stará krytá plaváreň z rokov 1957 - 1961 na Rumanovej ulici bola prerobená na prvú Kunsthalle na Slovensku. Niekdajší secesný korčuliarsky pavilón z roku 1909 zrekonštruovali na bálový palác.

Druhý najvýznamnejší park sa nachádza v mestskej časti Barca, ktorý je chránenou zónou so vzácnymi drevinami. V roku 1998 v 7 hektárovom parku bolo obnovené južné jazierko s vodnou flórou.

Typom pozdĺžneho alejového parku je park na Moyzesovej ulici. Parky Komenského Východ a Západ sa nachádzajú po oboch stranách triedy Komenského.

Botanická záhrada UPJŠ Košice, založená v roku 1950, ponúka prehliadku tropickej a subtropickej flóry, dekoratívnej flóry a arboréta. V mestskej časti Dargovských hrdinov sa rozprestiera rozsiahly lesopark. Medzi mestskými časťami Západ a Sídliskom KVP sa nachádza borovicový háj.
MT: Anička

Odjakživa patrila Anička so známym prameňom gajdovky k najvyhľadávanejším oddychovým zónam Košičanov. Aj keď minulosťou zostali Gajdove kúpele a spomienkou na nich sú len zrúcaniny, park je stále magnetom. V neďalekom detskom areáli si golfový klub urdžuje už 11 rokov tradíciu 5-korunového vstupného s množstvom atrakcií pre deti. O zariadenie sa vzorne stará a každý rok ho obnovuje, aby sa návštevníci, najmä najmenší, cítili dobre. Nemusia si so sebou nosiť dokonca ani vedierká a formičky do piesku, lopty a rakety na stolný tenis. Tie im požičajú. K dispozícii sú im hojdačky, kolotoče, zablúdiť môžu za kamennými múrmi bludiska, posilniť si svaly na preliezačkach alebo si zahrať minigolf. Zaručene žiadna loptička na dráhe nezblúdi, pretože sú vynovené. Pri veľkých horúčavách sa dá schladiť v bazéniku. Po vyznačených cestičkách možno jazdiť aj na elektromotorkách. Otvorené je denne od 9. do 21. hodiny. Nechýba ani občerstvovací stánok. Chýbajú však ďalšie podobné areály pre Košičanov. Isto by nezívali prázdnotou.

MT: Čermeľské údolie

Vstupnou bránou do Čermeľského údolia je reštaurácia Baránok a bufet U ovečky. Potom už len pár metrov je vzdialená stanica unikátnej dopravy detskou železničkou ťahanou historickou parnou mašinkou Katka do neodmysliteľného centra v lesnom prostredí na Alpinku. Po jej trase je veľa odpočívadiel pre tých, ktorí si zvolili cestu pešo lesným chodníkom, ohnísk, ale aj skala pre začínajúcich horolezcov. Vystúpiť možno z vláčika aj v medzistanici. Jednotlivé objekty boli pred sezónou zrekonštruované. Zatiaľ im vandali neublížili. Kto si vyberie trasu Čermeľ-Bankov, dovedie ho do cieľa náučný chodník. Je kde si sadnúť i zajesť si niečo.

MT: Bankov

Na Dolnom Bankove je k dispozícii hotel, viac pre náročných. Dá sa tam najesť, ale aj občerstviť. Kto hľadá oddych v prírode, ešte si musí vyšliapať do kopca na Horný Bankov. Veľa možností síce neposkytuje, ale lákadlom je minigolfové ihrisko. V jeho areáli je aj bufet. Kto čaká, že sa tam niečo oproti vlaňajšku zmenilo, asi bude sklamaný. Kto si nebol zahrať ani predvlani, vyzerá to stále rovnako. Dosť ošumelo. Dráhy nie sú v najlepšom stave. S prižmúrením jedného oka a pri troche šťastia do jamky aj trafíte. Aj keď je pokosené, burine sa v kamenných kvetináčoch zjavne darí. Musíme sa uspokojiť iba s tým, že sme v prírode. Zdatnejší môžu pokračovať na Jahodnú - pešo alebo na bicykli. Snáď tam nájdu to, čo tu chýba.

MT: Alpinka

"Je to tu naozaj pekné, upravené, udržiavané, ale je ešte veľa možností na vylepšenie. Možno by tu bolo treba viac investovať. Pribudli aj nové veci, ale mohlo by to byť ešte lepšie," vyjadrila svoj názor na pripravenosť na sezónu jedna z výletníčok. V kotli pod zastrešeným ohniskom už vrel a rozvoniaval guláš, na ktorý sa zbiehali slinky. Záujemci si prístrešok za poplatok môžu prenajať.

Majiteľ reštauračného zariadenia sa stará nielen o stravu pre hladných rekreantov, ale aj o celý areál. Je pokosené, pribudli aj detské zariadenia, nové hojdačky. Príroda je prekrásna, takže nič nebráni tomu, aby tu ľudia trávili voľný čas. "K dispozícii sú ihriská na loptové hry, zatiaľ požičiavame len pingpongové rakety. Návštevníci majú možnosť opekať si v pripravených ohniskách. Poskytujeme celodenné stravovanie v reštaurácii, ale otvorené sú aj dva bufety s rýchlym občerstvením. Otvorená je aj perníková chalúpka, špeciálne pre mamičky. Môžu si v nej prihriať mlieko alebo kúpiť detské kašičky či prírodné šťavy. Cez víkend je vždy postavený hrad, v ktorom sa najmenší môžu vyšantiť dosýta a zahrať sa dá aj golf vždy od 8.30 do 18.30, dokonca so zľavou kvôli rekonštrukcii," dozvedeli sme sa od personálu reštaurácie.

Aj na vlastné oči sme sa mohli presvedčiť, že záujem o túto prímestskú oblasť je aj vo všedné dni. Nepochybne deti potešia okrem preliezačiek, dreveného hojdacieho koníka, ktorý začína svoju prvú sezónu, aj dve živé krotké ovečky a baranček. Zostanú tam počas celého leta. Sú živými "kosačkami" lúky a najmä pre potešenie. Konkurujú im aj králiky v klietke. Zvieratká sa tešia veľkému obdivu, ale cukríky im nechutia. Cez víkendy robia spoločnosť deťom aj kone.

MT: Všešportový areál

Aktívne oddychovať sa dá aj v meste. K jestvujúcim športoviskám onedlho pribudne vynovený športovo-zábavný areál pre deti a mládež na VŠA. Aj keď ho už školáci otestovali a jeho výstavba ešte pokračuje, už dnes je zrejmé, že si tam prídu na svoje športuchtiví mládežníci. Mestská časť Juh v spolupráci s USSK pripravila pre nich pestrú škálu vyžitia. Zámerom je, aby sa tam športovalo po celý rok.

"Okrem dopravného ihriska so semaformi, po ktorom sa jazdí na bicykloch a kolobežkách, je pripravené futbalové ihrisko, hneď vedľa minifutbalové, ktoré bude pokryté umelým trávnikom. V júli sa tu zorganizuje športové leto. Je tu ihrisko pre hokejbal, plážový volejbal, amfiteáter. Nechýba požičovňa bicyklov, športového náčinia. Terén sa upravuje pre plážový volejbal a plážový futbal, priestor je vyhradený aj pre korčuliarov. V zime tu bude klzisko. Pripravujú sa aj ďalšie ihriská, ale dokončené budú až v budúcom roku. K dispozícii sú hygienické zariadenia, sprchy, ale občerstvenie len z automatov. Do budúcna sa ráta s bufetom," previedol nás areálom správca Viliam Rác. Už aby to bolo. Vyzerá to sľubne.

Košická zoologická záhrada sa nachádza v prírodnom prostredí mestskej časti Košice - Kavečany. Celkovou rozlohou 288 hektárov je najväčšou zoologickou záhradou na Slovensku, nie však výstavnou plochou.S výstavbou zoo sa začalo v roku 1979 a pre verejnosť bola otvorená v roku 1986 na ploche 7 ha s 23 druhmi najmä karpatskej fauny. V súčasnosti tu žije viac ako 230 druhov zvierat, o. i. sa tu nachádza najväčšia voliéra na Slovensku (naučili tu lietať už niekoľko orlov, ktoré vyrástli v zajatí) a najväčší areál medveďa hnedého v strednej Európe (v roku 2002 sa podaril jedinečný chovateľský úspech, keď sa tu narodili medvedie pätorčatá, ktoré boli zapísané do Guinnessovej knihy rekordov).

Ako jediná zoo na Slovensku má vybudovaný botanický náučný chodník. Huculské kone, ktoré boli v roku 1996 zaradené do genofondu Slovenska. Huculské kone sú využívané nielen ako exponáty, ale tiež v hipodrome. Bola budovaná v rámci Akcie Z so zameraním na prevažne euroázijskú faunu. Koník.sk
Mestská časť Košice - Kavečany sa nachádza severozápadne od centra Košíc v nadmorskej výške 453 m n.m. Zastavané územie má rozlohu  500 hektárov, ostatná časť katastra cca 600 hektárov. Od mesta je oddelená záhradkárskou  oblasťou Suchá dolina. Vďaka prírodnej hranici si, aj napriek bezprostrednej blízkosti východoslovenskej metropoly ( 6 km ), zachovala vidiecky ráz. Dnes žije v Kavečanoch 1 235 obyvateľov.V obci aj sportovy rekraacny stredisko.
Vybavenie strediska

Trampolína 4-sieťová

Trampolína je v prevádzke od apríla do októbra.

Koliba

KOLIBA - ALTÁNOK

Ubytovanie

PENZIÓN POD HREŠNOU - UBYTOVANIE- hneď vedľa ZOO Košice

objednávky, rezervácie na tel. 0903 621 077, - NESKORÝ PRÍCHOD PROSÍME OHLÁSIŤ TELEFONICKY,,

Každá izba má SAT TV,WIFI   a vlastné sociálne zariadenie (sprcha, WC).
Jahodná - športovo rekreačné stredisko

História

Prvá zmienka o organizovanej turistike v okolí Košíc pochádza spred roku 1884, keď vznikla prvá masová turistická organizácia „Uhorský karpatský spolok“, ktorá združovala 361 členov, medzi inými aj 6 občanov Košíc, príslušníkov buržoázie a zámožnejších vrstiev. V roku 1884 sa vytvorila jej Košicko - abovsko - turnianska skupina, ktorá sa roku 1891 zmenila na „Maďarský turistický spolok“. Z neho sa postupne utvorilo niekoľko sekcií, medzi nimi aj košická sekcia. Jej členovia si za cieľ postavili turisticky sprístupniť horské hrebene najbližšieho okolia Košíc, vybudovať a vyznačiť turistické chodníky, studničky a pramene. Prvé značkované chodníky, v roku 1896, viedli z Košíc cez Bankov, práve na Jahodnú.
1918 Roku 1910 bola založená „Maďarská krajinská organizácia priateľov prírody“ a jej košická skupina, zásluhou ktorej sa spomína prvá chata na Jahodnej, chata „Otília“ z roku 1918. Bola postavená na svahu v blízkosti prameňa na kraji „hornej Lúky“ (terajšej zjazdovky), ktorá mala dobrú polohu na tejto Hrebeňovej ceste a bola aj dobrou lyžiarskou zjazdovkou. Postavili ju bratia Alexander a Gabriel Bárczayovi a pomenovali podľa svojej matky Otílie. Dvojpriestorová zrubová Poľovnícka chatka s krytou verandou slúžila turistom aj prvým Košickým lyžiarom. Na jeseň roku 1919 bola chatka vykradnutá a podpálená. Meno Otília sa však prenieslo na lúku na ktorej chatka stála.

Ovplyvnení rozvojom tohto športu vo Vysokých Tatrách. Prvé Lyžovanie na Jahodnej sa spomína v roku 1918, keď práve Novopostavenú chatu „Otília“ začali využívať prví lyžiari. Od Januára 1927 sa na Jahodnej konali lyžiarske preteky o Prebor stredných škôl východného Slovenska. 17. Januára 1937 Sa opäť na Jahodnej konali lyžiarske preteky brannosti, už s Dvomi jednoduchými mostíkmi na svahu zjazdovky, ktoré Umožňovali 30 m skoky. Koncom roku 1939 bola vybudovaná 27 km Dlhá lyžiarska cesta z Čermeľa cez Bankov, Jahodnú a Prednú Holicu až po Eriku. Prvý úsek lyžiarskej cesty z Košíc po Jahodnú stavali robotníci, druhý úsek od Jahodnej po Eriku Židia z pracovného tábora a vojnoví zajatci. Nová lyžiarska Cesta s 25 malými ochrannými prístreškami, chrániacimi pred Nepohodou a snehovou víchricou (zvyšky jedného dodnes existujú Na hrebeni medzi Zadnou holicou a Idanským sedlom) a lyžiarsky Mostík umožňujúci 35-40 m skoky projektoval Stanislaw Marusz a Slávnostne boli dané do užívania dňa 21. 2. 1943 v rámci 4. ročníka lyžiarskych pretekov v behu, zjazde a skokoch o putovnú cenu Košíc.


Vybavenie strediska


Multifunkčné ihrisko

Multifunkčné ihrisko v športovo-rekreačnom stredisku JAHODNÁ.

Detské ihrisko

Detské ihrisko v športovo-rekreačnom stredisku JAHODNÁ je vybavené šmýkačkami, pieskoviskom preliezkami a hojdačkami.
Trampolíny

Zábavnou formou zvýšte svoju kondíciu koordináciu a motoriku.

Služby

Relaxcentrum


Bazén

Príďte si zaplávať v krytom bazéne v športovo-rekreačnom stredisku JAHODNÁ iba 15 od Košíc.
Sauna

Sauna v športovo-rekreačnom stredisku JAHODNÁ
Vírivka

Beachcomber v športovo-rekreačnom stredisku JAHODNÁ
Masáže

Masáž v športovo-rekreačnom stredisku JAHODNÁ.

Najväčším mestským parkom v Košiciach je Mestský park založený v 60. rokoch 19. storočia medzi železničnou stanicou a centrom mesta. V 70. rokoch 20. storočia bol mierne redukovaný v prospech nových komunikačných spojení v predstaničnom priestore. V 90. rokoch v ňom bolo zriadené jazierko s umelým potôčikom a obnovený hudobný altánok. Rozsiahlou rekonštrukciou prešiel park v rokoch 2012 - 2013. Stará krytá plaváreň z rokov 1957 - 1961 na Rumanovej ulici bola prerobená na prvú Kunsthalle na Slovensku. Niekdajší secesný korčuliarsky pavilón z roku 1909 zrekonštruovali na bálový palác.

Druhý najvýznamnejší park sa nachádza v mestskej časti Barca, ktorý je chránenou zónou so vzácnymi drevinami. V roku 1998 v 7 hektárovom parku bolo obnovené južné jazierko s vodnou flórou.

Typom pozdĺžneho alejového parku je park na Moyzesovej ulici. Parky Komenského Východ a Západ sa nachádzajú po oboch stranách triedy Komenského.

Botanická záhrada UPJŠ Košice, založená v roku 1950, ponúka prehliadku tropickej a subtropickej flóry, dekoratívnej flóry a arboréta. V mestskej časti Dargovských hrdinov sa rozprestiera rozsiahly lesopark. Medzi mestskými časťami Západ a Sídliskom KVP sa nachádza borovicový háj.
MT: Anička

Odjakživa patrila Anička so známym prameňom gajdovky k najvyhľadávanejším oddychovým zónam Košičanov. Aj keď minulosťou zostali Gajdove kúpele a spomienkou na nich sú len zrúcaniny, park je stále magnetom. V neďalekom detskom areáli si golfový klub urdžuje už 11 rokov tradíciu 5-korunového vstupného s množstvom atrakcií pre deti. O zariadenie sa vzorne stará a každý rok ho obnovuje, aby sa návštevníci, najmä najmenší, cítili dobre. Nemusia si so sebou nosiť dokonca ani vedierká a formičky do piesku, lopty a rakety na stolný tenis. Tie im požičajú. K dispozícii sú im hojdačky, kolotoče, zablúdiť môžu za kamennými múrmi bludiska, posilniť si svaly na preliezačkach alebo si zahrať minigolf. Zaručene žiadna loptička na dráhe nezblúdi, pretože sú vynovené. Pri veľkých horúčavách sa dá schladiť v bazéniku. Po vyznačených cestičkách možno jazdiť aj na elektromotorkách. Otvorené je denne od 9. do 21. hodiny. Nechýba ani občerstvovací stánok. Chýbajú však ďalšie podobné areály pre Košičanov. Isto by nezívali prázdnotou.

MT: Čermeľské údolie

Vstupnou bránou do Čermeľského údolia je reštaurácia Baránok a bufet U ovečky. Potom už len pár metrov je vzdialená stanica unikátnej dopravy detskou železničkou ťahanou historickou parnou mašinkou Katka do neodmysliteľného centra v lesnom prostredí na Alpinku. Po jej trase je veľa odpočívadiel pre tých, ktorí si zvolili cestu pešo lesným chodníkom, ohnísk, ale aj skala pre začínajúcich horolezcov. Vystúpiť možno z vláčika aj v medzistanici. Jednotlivé objekty boli pred sezónou zrekonštruované. Zatiaľ im vandali neublížili. Kto si vyberie trasu Čermeľ-Bankov, dovedie ho do cieľa náučný chodník. Je kde si sadnúť i zajesť si niečo.

MT: Bankov

Na Dolnom Bankove je k dispozícii hotel, viac pre náročných. Dá sa tam najesť, ale aj občerstviť. Kto hľadá oddych v prírode, ešte si musí vyšliapať do kopca na Horný Bankov. Veľa možností síce neposkytuje, ale lákadlom je minigolfové ihrisko. V jeho areáli je aj bufet. Kto čaká, že sa tam niečo oproti vlaňajšku zmenilo, asi bude sklamaný. Kto si nebol zahrať ani predvlani, vyzerá to stále rovnako. Dosť ošumelo. Dráhy nie sú v najlepšom stave. S prižmúrením jedného oka a pri troche šťastia do jamky aj trafíte. Aj keď je pokosené, burine sa v kamenných kvetináčoch zjavne darí. Musíme sa uspokojiť iba s tým, že sme v prírode. Zdatnejší môžu pokračovať na Jahodnú - pešo alebo na bicykli. Snáď tam nájdu to, čo tu chýba.

MT: Alpinka

"Je to tu naozaj pekné, upravené, udržiavané, ale je ešte veľa možností na vylepšenie. Možno by tu bolo treba viac investovať. Pribudli aj nové veci, ale mohlo by to byť ešte lepšie," vyjadrila svoj názor na pripravenosť na sezónu jedna z výletníčok. V kotli pod zastrešeným ohniskom už vrel a rozvoniaval guláš, na ktorý sa zbiehali slinky. Záujemci si prístrešok za poplatok môžu prenajať.

Majiteľ reštauračného zariadenia sa stará nielen o stravu pre hladných rekreantov, ale aj o celý areál. Je pokosené, pribudli aj detské zariadenia, nové hojdačky. Príroda je prekrásna, takže nič nebráni tomu, aby tu ľudia trávili voľný čas. "K dispozícii sú ihriská na loptové hry, zatiaľ požičiavame len pingpongové rakety. Návštevníci majú možnosť opekať si v pripravených ohniskách. Poskytujeme celodenné stravovanie v reštaurácii, ale otvorené sú aj dva bufety s rýchlym občerstvením. Otvorená je aj perníková chalúpka, špeciálne pre mamičky. Môžu si v nej prihriať mlieko alebo kúpiť detské kašičky či prírodné šťavy. Cez víkend je vždy postavený hrad, v ktorom sa najmenší môžu vyšantiť dosýta a zahrať sa dá aj golf vždy od 8.30 do 18.30, dokonca so zľavou kvôli rekonštrukcii," dozvedeli sme sa od personálu reštaurácie.

Aj na vlastné oči sme sa mohli presvedčiť, že záujem o túto prímestskú oblasť je aj vo všedné dni. Nepochybne deti potešia okrem preliezačiek, dreveného hojdacieho koníka, ktorý začína svoju prvú sezónu, aj dve živé krotké ovečky a baranček. Zostanú tam počas celého leta. Sú živými "kosačkami" lúky a najmä pre potešenie. Konkurujú im aj králiky v klietke. Zvieratká sa tešia veľkému obdivu, ale cukríky im nechutia. Cez víkendy robia spoločnosť deťom aj kone.

MT: Všešportový areál

Aktívne oddychovať sa dá aj v meste. K jestvujúcim športoviskám onedlho pribudne vynovený športovo-zábavný areál pre deti a mládež na VŠA. Aj keď ho už školáci otestovali a jeho výstavba ešte pokračuje, už dnes je zrejmé, že si tam prídu na svoje športuchtiví mládežníci. Mestská časť Juh v spolupráci s USSK pripravila pre nich pestrú škálu vyžitia. Zámerom je, aby sa tam športovalo po celý rok.

"Okrem dopravného ihriska so semaformi, po ktorom sa jazdí na bicykloch a kolobežkách, je pripravené futbalové ihrisko, hneď vedľa minifutbalové, ktoré bude pokryté umelým trávnikom. V júli sa tu zorganizuje športové leto. Je tu ihrisko pre hokejbal, plážový volejbal, amfiteáter. Nechýba požičovňa bicyklov, športového náčinia. Terén sa upravuje pre plážový volejbal a plážový futbal, priestor je vyhradený aj pre korčuliarov. V zime tu bude klzisko. Pripravujú sa aj ďalšie ihriská, ale dokončené budú až v budúcom roku. K dispozícii sú hygienické zariadenia, sprchy, ale občerstvenie len z automatov. Do budúcna sa ráta s bufetom," previedol nás areálom správca Viliam Rác. Už aby to bolo. Vyzerá to sľubne.
Príroda

Košická zoologická záhrada sa nachádza v prírodnom prostredí mestskej časti Košice - Kavečany. Celkovou rozlohou 288 hektárov je najväčšou zoologickou záhradou na Slovensku, nie však výstavnou plochou.S výstavbou zoo sa začalo v roku 1979 a pre verejnosť bola otvorená v roku 1986 na ploche 7 ha s 23 druhmi najmä karpatskej fauny. V súčasnosti tu žije viac ako 230 druhov zvierat, o. i. sa tu nachádza najväčšia voliéra na Slovensku (naučili tu lietať už niekoľko orlov, ktoré vyrástli v zajatí) a najväčší areál medveďa hnedého v strednej Európe (v roku 2002 sa podaril jedinečný chovateľský úspech, keď sa tu narodili medvedie pätorčatá, ktoré boli zapísané do Guinnessovej knihy rekordov).

Ako jediná zoo na Slovensku má vybudovaný botanický náučný chodník. Huculské kone, ktoré boli v roku 1996 zaradené do genofondu Slovenska. Huculské kone sú využívané nielen ako exponáty, ale tiež v hipodrome. Bola budovaná v rámci Akcie Z so zameraním na prevažne euroázijskú faunu. Koník.sk
Mestská časť Košice - Kavečany sa nachádza severozápadne od centra Košíc v nadmorskej výške 453 m n.m. Zastavané územie má rozlohu  500 hektárov, ostatná časť katastra cca 600 hektárov. Od mesta je oddelená záhradkárskou  oblasťou Suchá dolina. Vďaka prírodnej hranici si, aj napriek bezprostrednej blízkosti východoslovenskej metropoly ( 6 km ), zachovala vidiecky ráz. Dnes žije v Kavečanoch 1 235 obyvateľov.V obci aj sportovy rekraacny stredisko.
Vybavenie strediska

Trampolína 4-sieťová

Trampolína je v prevádzke od apríla do októbra.

Koliba

KOLIBA - ALTÁNOK

Ubytovanie

PENZIÓN POD HREŠNOU - UBYTOVANIE- hneď vedľa ZOO Košice

objednávky, rezervácie na tel. 0903 621 077, - NESKORÝ PRÍCHOD PROSÍME OHLÁSIŤ TELEFONICKY,,

Každá izba má SAT TV,WIFI   a vlastné sociálne zariadenie (sprcha, WC).
Jahodná - športovo rekreačné stredisko

História

Prvá zmienka o organizovanej turistike v okolí Košíc pochádza spred roku 1884, keď vznikla prvá masová turistická organizácia „Uhorský karpatský spolok“, ktorá združovala 361 členov, medzi inými aj 6 občanov Košíc, príslušníkov buržoázie a zámožnejších vrstiev. V roku 1884 sa vytvorila jej Košicko - abovsko - turnianska skupina, ktorá sa roku 1891 zmenila na „Maďarský turistický spolok“. Z neho sa postupne utvorilo niekoľko sekcií, medzi nimi aj košická sekcia. Jej členovia si za cieľ postavili turisticky sprístupniť horské hrebene najbližšieho okolia Košíc, vybudovať a vyznačiť turistické chodníky, studničky a pramene. Prvé značkované chodníky, v roku 1896, viedli z Košíc cez Bankov, práve na Jahodnú.
1918 Roku 1910 bola založená „Maďarská krajinská organizácia priateľov prírody“ a jej košická skupina, zásluhou ktorej sa spomína prvá chata na Jahodnej, chata „Otília“ z roku 1918. Bola postavená na svahu v blízkosti prameňa na kraji „hornej Lúky“ (terajšej zjazdovky), ktorá mala dobrú polohu na tejto Hrebeňovej ceste a bola aj dobrou lyžiarskou zjazdovkou. Postavili ju bratia Alexander a Gabriel Bárczayovi a pomenovali podľa svojej matky Otílie. Dvojpriestorová zrubová Poľovnícka chatka s krytou verandou slúžila turistom aj prvým Košickým lyžiarom. Na jeseň roku 1919 bola chatka vykradnutá a podpálená. Meno Otília sa však prenieslo na lúku na ktorej chatka stála.

Ovplyvnení rozvojom tohto športu vo Vysokých Tatrách. Prvé Lyžovanie na Jahodnej sa spomína v roku 1918, keď práve Novopostavenú chatu „Otília“ začali využívať prví lyžiari. Od Januára 1927 sa na Jahodnej konali lyžiarske preteky o Prebor stredných škôl východného Slovenska. 17. Januára 1937 Sa opäť na Jahodnej konali lyžiarske preteky brannosti, už s Dvomi jednoduchými mostíkmi na svahu zjazdovky, ktoré Umožňovali 30 m skoky. Koncom roku 1939 bola vybudovaná 27 km Dlhá lyžiarska cesta z Čermeľa cez Bankov, Jahodnú a Prednú Holicu až po Eriku. Prvý úsek lyžiarskej cesty z Košíc po Jahodnú stavali robotníci, druhý úsek od Jahodnej po Eriku Židia z pracovného tábora a vojnoví zajatci. Nová lyžiarska Cesta s 25 malými ochrannými prístreškami, chrániacimi pred Nepohodou a snehovou víchricou (zvyšky jedného dodnes existujú Na hrebeni medzi Zadnou holicou a Idanským sedlom) a lyžiarsky Mostík umožňujúci 35-40 m skoky projektoval Stanislaw Marusz a Slávnostne boli dané do užívania dňa 21. 2. 1943 v rámci 4. ročníka lyžiarskych pretekov v behu, zjazde a skokoch o putovnú cenu Košíc.


Vybavenie strediska


Multifunkčné ihrisko

Multifunkčné ihrisko v športovo-rekreačnom stredisku JAHODNÁ.

Detské ihrisko

Detské ihrisko v športovo-rekreačnom stredisku JAHODNÁ je vybavené šmýkačkami, pieskoviskom preliezkami a hojdačkami.
Trampolíny

Zábavnou formou zvýšte svoju kondíciu koordináciu a motoriku.

Služby

Relaxcentrum

Bazén

Príďte si zaplávať v krytom bazéne v športovo-rekreačnom stredisku JAHODNÁ iba 15 od Košíc.
Sauna

Sauna v športovo-rekreačnom stredisku JAHODNÁ
Vírivka

Beachcomber v športovo-rekreačnom stredisku JAHODNÁ
Masáže

Masáž v športovo-rekreačnom stredisku JAHODNÁ.

Košický kraj
miesto kde to naozaj žije
Za
dní.
Košický kraj - miesto kde to naozaj žije
Košický kraj - miesto kde to naozaj žije